Muzeum Śliwki w Czekoladzie

MANUFAKTURA ŚLIWKI W CZEKOLADZIE w Szydłowie, to trzecie Muzeum Śliwki na świecie, ale pierwsze multimedialne! Muzeum mieści się w Starym Ratuszu na Rynku w Szydłowie, w województwie świętokrzyskim, w otoczeniu ponad 2000 hektarów sadów śliwowych. Co piąta śliwka w Polsce pochodzi właśnie z naszego miasteczka, stąd nazywane jest ono Stolicą Śliwki. Tutejsze sady należą najprawdopodobniej do jednych z pierwszych założonych w Polsce, a nawet w Europie. Pierwsze szlachetne drzewa owocowe sadzono bowiem w przyklasztornych lub królewskich ogrodach.

W Muzeum Śliwki łączymy historię ze współczesnością. Mówimy o 600-letniej tradycji uprawy sadów i metodzie suszenia śliwek. Śliwka szydłowska to nasze dziedzictwo kulturowe i narodowe. Pokazujemy znaczenie śliwki w kulturze i życiu mieszkańców nie tylko Szydłowa, ale całej ludności we wszystkich częściach świata.

Znaczącym elementem Muzeum Śliwki jest Manufaktura Śliwki w Czekoladzie. W tej części muzeum dowiemy się, jak tworzona jest słynna polska pralina – śliwka w czekoladzie, poznając jej historyczną linię produkcyjną. Można tutaj kupić wiele produktów spożywczych, stworzonych na bazie tego wspaniałego owocu.

Zapraszamy gości w każdym wieku: rodziny, dzieci i młodzież szkolną, seniorów.
Atrakcyjność tego miejsca polega na ciekawej i różnorodnej ekspozycji, angażującej wszystkie zmysły. W tym celu wykorzystujemy najnowocześniejsze urządzenia multimedialne, dzięki którym prezentowana wiedza niesie ważne wartości edukacyjne. Mamy też piękne ekspozycje analogowe, przywołujące wspomnienia przedwojennego Szydłowa.